Tak trochu jiný fotbal: ženy v hlavní roli ve hře, která mění svět!

Přesně za týden vyroste na Václavském náměstí v Praze speciální SDGs fotbalová aréna. Proti sobě se v ní postaví 18 týmů žen, které budou kopat za globální cíle OSN.

Více než sportovní talent nebo zkušenosti s fotbalem se v této hře bude počítat nadšení aktivně bojovat a hrát za společensky důležitá témata. Unikátní fotbalový turnaj žen s názvem Global Goals World Cup Prague startuje ve středu 29. května ve 14:00 hodin.

Všech 18 týmů je složených z žen, které v krátkých pětiminutových zápasech bojují za lepší svět. Do turnaje se přihlásily hráčky z firem, neziskových organizací, vzdělávacích institucí nebo ministerstev. Více než sportovní výkon se v této hře počítá ochota a nadšení hrát za vybraný globální cíl (SDG). Všechny podrobnosti o turnaji včetně registrovaných týmů najdete na stránkách www.ggwcup.com/prague2019.

Každý tým si zvolil jeden ze 17 Cílů udržitelného rozvoje OSN (Sustainable Development Goals = SDGs), za který v turnaji hraje. „Více než polovina týmů bojuje za cíle zdraví a kvalitní život, kvalitní vzdělání a méně nerovnosti. To jsou zároveň témata, která jsou pro Čechy podle průzkumů o vnímání globálních cílů u nás nejdůležitější. Složení turnaje tak krásně zrcadlí priority české společnosti,“ uvedla Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která turnaj v Česku pořádá.

Turnaj Global Goals World Cup vznikl v dánské iniciativě Eir Soccer a hraje se v různých částech světa. Tento rok se konal ještě před Prahou například v dánské Kodani, thajském Bangkoku nebo indické Bombaji. „Dáváme ženám na různých kontinentech prostor, aby mohly nejen ve fotbalové aréně zářit a ukázat všechno dobré, co v nich je. Právě ženy se dokáží přes soutěžní rivalitu spojit a vytvořit obrovskou sílu, díky které mají moc měnit svět k lepšímu,“ uvedla Majken Gilmartin, spoluzakladatelka turnaje.

Ve hře se nehodnotí pouze skóre vstřelených gólů. Celkový výsledek tvoří dohromady navíc body za originální a udržitelné kostýmy, za fanoušky a za aktivitu na podporu zvoleného globálního cíle. To vše hodnotí přímo při hře porota, jejíž předsedou bude kreativní umělec a SDG ambasador Yemi A.D. Spolu s ním v porotě usedne moderátorka, herečka a SDG ambasadorka Lejla Abbasová, modelka a SDG ambasadorka Pavlína Němcová a světová šampionka v boxu Fabiána Bytygi. V turnaji si při nesoutěžním zápase zahrají také například ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, velvyslanec Dánského království v Česku Ole Frijs-Madsen nebo pražský radní pro školství a sport Vít Šimral.

Partnery Global Goals World Cup Prague jsou Dánské velvyslanectví v Česku, Magistrát hl. m. Prahy, IKEA Česká a Slovenská republika, Plzeňský Prazdroj a Junák – český skaut. Turnaj je součástí Cen SDGs 2019 – prestižního ocenění pro projekty, které mění Česko i svět k lepšímu. Ty Asociace společenské odpovědnosti vyhlásí den po turnaji, ve čtvrtek 30. května na galavečeru v Černínském paláci Ministerstva zahraničních věcí ČR. Více k Cenám SDGs na www.globalnicile.cz.