Začal festival Věčná naděje

5. listopadu proběhl koncert PhilHarmonia Octet s operním zpěvákem Romanem Janálem v pražském kostele sv. Šimona a Judy v rámci festivalu Věčná naděje. Zaznělo Divertimento pro dechové okteto Gideona Kleina a Chlapcův kouzelný roh Gustava Mahlera.

Ke kompozici písňového cyklu Chlapcův kouzelný roh se Gustav Mahler nechal inspirovat sbírkou německé lidové poezie, pod níž jsou podepsáni dva představitelé německého romantismu Achim von Arnim a Clemens Brentano. Motivy těchto písní skladatel později vložil do svých symfonií. 

Divertimento vzniklo v době po okupaci Československa, kdy mladý Gideon Klein po zavedení tzv. Norimberských zákonů v protektorátu Čechy a Morava musel přerušit studium hudební vědy. Zbývaly mu dva roky do transportu a pouhých šest do smrti v koncentračním táboře Fürstengrube. Divertimento, jedna z jeho nejvyváženějších skladeb, poukazuje na vliv Janáčkův a Schönbergův, ale kloubí v sobě i neoklasicismus a moravské lidové písně.

Festival Věčná naděje dále zve na operu Hanse Krásy Brundibár do Stavovského divadla a přednášku 10. listopadu na přednášku Život s hudbou v Terezíně  doc. PhDr. Vojtěcha Blodiga, CSc., náměstka ředitele Památníku Terezín a PhDr. Zuzany Peterové. Festivalovým vrcholem bude vystoupení norské umělkyně Bente Kahan 23. listopadu ve Španělské synagoze s komorním polským Orchestrem Leopoldinum pod vedením dirigenta Ronena Nissana s programem terezínských kabaretních písní, skladeb Ernesta Blocha, Viktora Ullmanna a Tadeusze Różewicze a ostravské básnířky Ilse Weber.

Festival Věčná naděje letos navíc vydává audioknihu Erika Poláka Tři kapitoly, přibližující život třináctiletého chlapce v Terezíně. Vyprávění oživil hlas herce Daniela Krejčíka a hudba Davida Dorůžka. Ukázku si můžete poslechnout již teď na festivalovém youtube kanálu.

YouTube: 

Audiokniha Tři kapitoly: https://youtu.be/2TWpa25kUCQ

Dokument Terezínští autoři https://youtu.be/IrTKtPpq93w

MHF Věčná naděje https://youtu.be/JZ5fsZoEE40

vecnanadeje.org        

www.facebook.com/vecnanadeje