Ženy v IT? V Česku je podíl nízký, do programu Coding Bootcamp Praha se ale přihlásilo 50 %

Musíme s pravdou ven. U nás je jeden z nejmenších podílů žen v IT (11 %). V USA to je čtvrtina a například v Británii okolo 20 %. Dokonce i na východě Evropy to je více. Je to mužská profese? Možná už brzy ne. Své o tom ví i v programátorských kurzech Coding Bootcamp Praha, kdy se pro zajímavost do uplynulého přihlásilo dokonce 50 % žen.

IT je jedním z nejrychleji se rozvíjejících odvětví s dlouhotrvajícím nedostatkem kvalitních pracovníků. Zajímavou strategií může být zacílení právě na ženy. Dle průzkumu nového IT jobportálu No Fluff Jobs je nejčastějším důvodem (32 %), proč ženy do IT nevstupují, zkrátka fakt, že neví, jak by měly s tímto oborem začít.

„Naši absolventi nám říkají, že kdyby jim matematika byla přiblížena na reálných příkladech, což se dá krásně dělat ve spojení s IT. V kritickém věku, kdy se rozhodovali pro další studium, rozhodli by se pro technický obor,“ uvádí další z důvodů Jana Večerková, zakladatelka Coding Bootcamp Praha.

Dívky, které obor vystudují, nakonec zvolí jiný. To je ovšem škoda. IT má totiž budoucnost a těší se velkému rozmachu. Navíc zpravidla v tomto oboru není problém s prací na home office, což mohou využívat i maminky na rodičovské dovolené. Nemluvě o nadstandardních příjmech.

Genderové rozdíly?

Ve srovnání s muži jsou ženy mnohem pečlivější. Například ženy programátorky, analytičky a testerky jsou vnímané jako preciznější a spolehlivější. A jak jsou na tom ženy manažerky? Jsou to prý často bojovnice. „Jako v každém oboru je samozřejmě možné se setkat s různými typy lidí. Všeobecně se v této oblasti hodnotí výsledky. Ženy, které obor baví a chtějí se v něm zlepšovat, si tuto kariéru nemohou vynachválit,“ říká Jana Večerková z Coding Bootcamp Praha. Možná, že jsou někdy při obchodních vyjednáváních méně tvrdé, ale umějí lépe pracovat s kompromisy, udržovat vztahy a zvládat multitasking.

Přístup svobodné firmy

Oborem, kde mohou ženy najít uplatnění, je například webová firma, která je hodně o programování a kódování. Navíc, když vyznává přístup takzvané svobodné firmy. Zaměstnanci nechodí do práce jen s tím, aby si odpracovali to, co musí a šli domů. „Například jsme zvýšili počet home office z jednoho dne na tři dny v týdnu,” říká Jakub Michl, Pink Leader a jednatel webové a grafické agentury Beneš & Michl www.benes-michl.cz.

Jak tedy přilákat více žen do IT?

Pomohlo by autoritativní stanovení poměrů mužů a žen v IT, tzv. kvóty? Nebylo by bylo přínosnější nechat věcem volný průběh? Dívky jsou stejně inteligentní jako chlapci a zdaleka ne všechny tíhnou k panenkám. Začněme úplně od začátku a nechme je, ať si svoji cestu vyberou samy.

Medailonky:

Jana Večerková, zakladatelka Coding Bootcamp Praha a BrikkApp, působí již deset let v oblasti startupů a vývoji inovativních produktů po celé Evropě. Vystudovala ve Velké Británii. Coding Bootcamp Praha je mezinárodně oceňovaný program pro lidi měnící kariéru do webového vývoje. Jany nejnovějším projektem je BrikkApp, který pomáhá lidem s investováním do nemovitostí.

Úspěšná absolventka: Daniela Zelinková

Daniela Zelinková, více např.: https://codingbootcamp.cz/blog/alumni-stories/daniela-zelinkova-alumni. Daniela má vystudovanou sociologii, poté pracovala jako manažerka baru, ve volném čase si zkusila programování a následně se přihlásila na Coding Bootcamp Praha. Absolvovala v prosinci 2016 (úplně první běh našeho bootcampu) a nastoupila jako JavaScript / React programátorka do Rohlik.cz Několik běhů se do bootcampu vrací jako mentorka na pár dní a předává tak své znalosti dalším generacím studentů. Daniela je ročník 1991, je původem ze Slovenska a do Prahy se přestěhovala na studium na Karlově univerzitě.

Termín Coding Bootcampů Praha: 4. ledna 2021, 26. března 2021, nyní registrace se slevou 10 % (brzké registrace) https://www.codingbootcamp.cz/ a 26. dubna – 16. června 2021. Případně Learn to Code webinar 24. února 2021 od 17.00-19.00, online a Demo Day 26. března od 16.00-20.00.

O Coding Bootcamp Praha

Coding Bootcamp Praha byl prvním coding bootcampem na českém trhu a nadále je jediným českým poskytovatelem takto intenzivních školení. Funguje nepřetržitě od září 2016 a vzdělal více než 200 nových programátorů. Coding Bootcamp Praha byl jako jediný evropský coding bootcamp oceněn prestižní americkou univerzitou MIT a Evropskou komisí pro vysoká úspěšnost absolventů a úspěšnost budoucího uplatnění. Všechny kurzy mají nově možnost studovat osobně nebo online. Více na https://www.codingbootcamp.cz/.