Marek Doležal

 

„Jsme sportovní národ.“

 

Společnost Aspire sports  znáte jako jednoho z vítězů Štik českého byznysu, a pokud jste aktivním sportovcem, možná zrovna používáte své vybavení právě díky ní. Marek Doležal, ředitel divize Cyklistika, nám umožnil nahlédnout pod firemní pokličku.

Překvapilo vás, když jste se stali jedním z vítězů 12. ročníku Štik českého byznysu?

Mnohem více nás překvapilo první‎ ocenění ve Štikách v roce 2014, což bylo 3. místo. Vzhledem k tomu, jakou jsme měli následující sezonu, to pro nás až takový šok nebyl.

Odkud vaše společnost pochází, kde všude působí a jak dlouho je na českém trhu?

Naše společnost sídlí po celou dobu naší existence v Brně. Jsme brněnští patrioti. Navíc Brno je perfektní strategickou lokaci pro působení na trzích, kde jsme aktivní – Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Jak říkáme – všude je blízko. Tedy až na Varšavu a Gdaňsk. J Geografické rozložení našich trhů však takové od počátku našeho působení nebylo. Začínali jsme v České republice a na Slovensku. Do Maďarska jsme vstoupili v roce 2011 a do Polska v roce 2013. Před pár dny jsme oslavili 20 let působení Aspire sports na trhu. Uteklo to jako voda.

Jaké produkty nabízíte a kdo je vaším typickým zákazníkem?

Obecně poskytujeme produkty sloužící ke sportovnímu využití a aktivnímu trávení času. Naše firma má dvě divize. Cyklistickou a ‎Sportovní. Cyklistická divize dodává jízdní kola, helmy, brýle, cyklo oblečení, pneumatiky, batohy, maziva apod. Prostě „vše pro cyklistiku“. Hlavní značkou Sportovní divize je New Balance, což je sportovní a lifestyle obuv. New Balance je momentálně největším tahounem našeho růstu, značka je na vlně a zákazníci ji milují. Typický zákazník je aktivní sportovec vyhledávající značkové sportovní zboží, což je významná část naší populace.

Jaká je podnikatelská situace v Jihomoravském kraji?

My prodáváme v širším regionu, takže specifický situaci v našem kraji nesleduji. Ohledně Brna si myslím, že je slušná.

Chystáte se nějakým způsobem rozšířit své obchodní aktivity?

Ano, a to poměrně dramaticky. Vloni na podzim jsme získali zastoupení značky Merrell‎, která je na našem trhu velmi dobře zavedena. Boty Merrell již měla někdy na nohou téměř polovina české populace. Nedávno jsme získali zastoupení značek koncernu SRAM (SRAM, RockShox, Truvativ, Avid, Zipp). Koncern SRAM je po japonském Shimanu druhý nejvýznamnější hráč na trhu cyklo komponentů a je to pro nás výrazné posílení pozice u našich odběratelů. Jsou to opravdu významné přírůstky do našeho portfolia.

Sledoval jste výsledky ostatních? Zaujal vás některý z vítězů?

Samozřejmě sledujeme, je pro nás příjemné být ve společnosti veřejně známých firem jako AVG Technologies nebo Deichmann. Na letošním vyhlášení Štik jsme se seznámili s kolegou Petrem Maturou z oceněné firmy Senior Flexonics z Olomouce. Jsme oba aktivní běžci, Petr se chystá na svůj první maraton v Praze a já na svůj jedenáctý v Bostonu. Takže jej sleduji a tímto na dálku zdravím.

Jaká je vaše nejvýraznější podnikatelská zkušenost?

Zažili jsme období, kdy někteří naši konkurenti dělali kroky, které jsme považovali za megalomanské s velmi nejistou návratností investice. Stáli jsme před otázkou, zda je následovat v tomto „jaderném zbrojeni“. Jsem rád, že jsme dál pokračovali podle naší vize, protož naše cesta se ukázala jako správná. Cesta stability, čitelnosti a férového přístupu k zákazníkům.‎ Vybudovat si takto pozici trvá déle, ale je pevnější.

Je něco, na co by si měli dát podnikatelé pozor?

Rád bych slyšel nějakou radu od někoho jiného, necítím se v pozici radit.

Předpokládáte, že i v letošním roce porostete?

Ano. A to jak růst organický, tak díky novým značkám a projektům. ‎Tahouny jsou mimo nových značek New Balance, Cannondale a GT i naše aktivity v Polsku. Jak zpívají Horkýže Slíže, což je ve firmě naše srdeční kapela, „continue pokračujeme“. To je takové neoficiální firemní krédo. J

O který váš produkt je největší zájem?

 V současnosti to bude jednoznačně nový Cannondale Scalpel, který bude představen koncem dubna a k dodání ve velmi omezeném množství v červnu. Je to pecka!

Jaké značky zastupujete?

Těch značek je, pokud se nepletu, dvacet. Mezi ty nejdůležitější patří New Balance, Cannondale, GT, Merrell, SRAM, Rock Shox, Uvex a Osprey.

Sledujete trendy ve sportu? Jak ovlivňují váš byznys?

Samozřejmě, jsme sportovní národ! To je velký rozdíl např. oproti Polsku, kde se tento trend teprve probouzí. V mnoha ohledech bohužel musím říct, že trendy ve sportu nemají prolink do reálného života. Například cyklistika je nejpopulárnější sport v Česku, který lidé aktivně provozují. Roste popularita „commutingu“ – dojíždění na kole do zaměstnání. Že bychom ale viděli boom investic např. do cyklostezek, to říci nemůžu.

Podporujete nějakým způsobem obecně biking coby životní styl?

Samozřejmě, toto je nedílnou součástí našeho podnikání. Asi nejviditelnější aktivitou v této oblasti je partnerství značky GT s projektem Rychlebské stezky, nejlepším trailovým ježděním v ČR. Jezdci si zde můžou otestovat více než 20 kol GT. Přijeďte do Rychlebek! Z většiny republiky je to sice kus cesty, ale nebudete litovat!

Kdo hýbe českou ekonomikou? Věděli jste, že existuje žebříček, který oceňuje ty nejúspěšnější firmy v České republice? Naše země je plná schopných a šikovných lidí, kteří řídí velké podniky a přitom dodržují pravidla hry. Už třináct let si takových firem všímá prestižní žebříček Štiky českého byznysu a oceňuje je na regionální i celostátní úrovni. Žebříček má jasná pravidla, kdy čísla hovoří za vše. Kritérii zařazení do žebříčku jsou dosažené ekonomické výsledky po sobě následujících 3 let, obrat vyšší než 10 milionů EUR ročně v každém hodnoceném roce, alespoň jeden kladný hospodářský výsledek a schopnost společnosti dostát svým závazkům. Projekt založila mezinárodní úvěrová pojišťovna Coface Czech s cílem identifikovat české prudce rostoucí podniky a podniky s předpoklady pro další růst.